crane

کرین Crane :
کلمه انگلیسی به معنی بالابردن (دراز کردن -جرثقیل )
تامین کننده عمده کرین در هالیوود در دهه های1940،1950،1960 کمپانی چپ من (Chapman Company) بوده است و پس از آن کمپانی لئونارد هالیوود(Leonard of North Hollywood) و پس از آن توسط هزاران شرکت مشابه در دنیا تولید شد.
در دهه1960 بلند ترین کرین هالیوود تیتان از کمپانی چپ من ( Chapman Titan crane) بودکه مرتفع ترین کرین دنیا بود و موفق به کسب جایزه از آکادمی علوم مهندسی شد.در آن زمان بیشتر کرین های مشابه به این دستی عمل می کردندکه نیاز به اپراتور باتجربه ای داشت که دانش چگونه بالا بردن ، پایین آوردن و حرکت های خرچنگی را در کنار بازیگران داشته باشد.
دوربین کرین camera crane:
دوربین کرین شامل یک بازوی بلند است که روی ستون وسط آن سکوی چرخدار وصل می باشد و به دوربین اجازه می دهد در سر دیگر بازو و روی بلندی قرار بگیرد و از زمین به ارتفاع حداقل 2 متری برسد کرین بیشتر برای فیلم برداری از صحنه های شلوغ و چشم انداز های طبیعی استفاده می شود .
• انواع کرین:
به طور کلی کرین ها دو دسته اند:
1) کرین های معمولی (crane)
2)بازوی متحرک (jib arm)
که هر کدام مدل ها و انواع مختلفی دارند مثل تکنو کرین یا پروجیب.
پروجیپ چیست؟
پروجیپ همانند جرثقیل است با این تفاوت که ابعاد آن کوچکتر، و ارتفاع آن کوتاهتر بوده و حمل و نقل آن راحتتر می باشد. در این وسیله بخاطر کوچکتر بودن معمولا نیاز به مانیتور نیست و می توان به دوربین دست رسی داشت. همچنین پروجیب بر روی چرخهایی سوار است که می توان آن را به راحتی هنگام فیلم برداری روی زمین جابجا کرد
در صورتی که سقف سالن برگزاری مراسم شما کوتاهتر از ۴ متر باشد اجبارا از پروجیپ به جای کرین برای گرفتن نماها از بالا استفاده می شود.

کرین های فیلمبرداری معمولی دارای صندلی برای فیلم بردار و دستیار فیلم بردار می باشند (البته برخی از کرین ها به ویژه TOWER camera Cran های جدید هم هستند که فاقد صندلی است و فیلم بردار از سطح زمین به وسیله ی کنترل هایی که در ابتدای بازوی تعبیه شده است یا به صورت کنترل از راه دور کرین را هدایت می کند)
اما بازو های متحرک فاقد صندلی برای عوامل بوده و کنترل دوربین از روی زمین به صورت دستی یا با ابزار های کنترل از راه دور و به صورت الکترونیکی انجام می گیرد. نوع دیگر کرین فیلمبرداری تکنو کرین (Techno crane) نام دارد که همانند کرین بوده اما بازوی آن به صورت هیدرولیکی می تواند با سرعت زیاد و به نرمی کوتاه و بلند شود و در جهات مختلف بچرخد.